Bild på Vintips – Vita nyheter i fast sortiment

Vintips – Vita nyheter i fast sortiment

Bild på Pär Strömberg
Pär Strömberg Chefredaktör & Vinskribent

Lästid: 1 minut

Den andra september lanserades ett antal nyheter i fast sortiment på Systembolaget. Det är sällan så mycket att skriva hem om men bland de andra andefattiga försöken till viner finns ett och annat guldkorn. Jag har vaskat fram tre vita viner som nu finns på de flesta Systembolag i landet, så grab a bottle och njut av vin från Österrike, Korsika och Sydafrika.

En lättare glasflaska med Jurtschitsch Riesling Platin 2023, ett vitt vin från Niederösterreich i Österrike

Jurtschitsch Riesling Platin 2023

Ekologiskt odlad riesling från Kamptal. Ytterligare ett kanonvin från Alwin Jurtschitsch som bjuder än stramare och krispigare mineralitet än tidigare. Frisk aromatisk nos, örtig och grönfruktig med mineralisk sälta, friskt hög syra och långt efterspel av grapefrukt och örtigt aptitlig beska. Sällskapsvin som även passar höstens skaldjur som räkor, krabba och ostron.

En lättare glasflaska med Les Vignerons d'Aghione Vermentinu 2023, ett vitt vin från Korsika i Frankrike

Les Vignerons d'Aghione Vermentinu 2023

Vermentinu från Kooperativet Les Vignerons d'Aghione, belägna i Île de Beauté på Korsika. Aromatiskt örtigt och drivet, fokuserat och koncentrerat floralt med fruktiga toner av apelsin och citrus, grapefrukt och mandel med frisk syra och mineralitet. Fylligt och läskande friskt i ett, med en avslutande Kåvepenintouch. Ett vin att dricka bums. Passar bäst som buffévin, till plockmat och vegetariska rätter.

En glasflaska med Boschendal 1685 Chardonnay 2023, ett vitt vin från Western Cape i Sydafrika

Boschendal 1685 Chardonnay 2023

Fyllig chardonnay från Stellenbosch med gul frukt, popcorn, ananas, nötter och vanilj. Tät, fet, torr och kryddigt koncentrerat till ett riktigt bra pris! Här får gärna fiskens tillbehör vara smöriga och feta eller så serverar du det till kycklingspett i bröd direkt från grillen.

Till alla tidigare dryckestips på Grab a Bottle av Andreas Grube och Pär Strömberg.

Läs mer om Systembolaget och fast sortiment

Dela via:

Mest besökta vinbarerna just nu

Svarta Hästen

Mysigt

Stockholm, Östermalm

Perfekt läge

Bar Ingrid

Livligt

Stockholm, City

Hål i väggen

Leijontornet Bar

Mysigt

Stockholm, Gamla stan

Skön innergård

Hornstulls Bodega

Livligt

Stockholm, Södermalm

Ramla in

Skärets Krog

Charmigt

Smögen

Säsong

Lilla Vinbaren

Mysigt

Malmö, Innerstaden

Perfekt läge

Gemla Vinbar

Stockholm, Södermalm

Babette

Livligt

Stockholm, Vasastan

Kvarterskrog

Bodegan

Avslappnat

Umeå

Skön innergård

Muscadet Ostron & Vin

Prisvärt

Stockholm, Vasastan

Hål i väggen