
Vintips – tre vita från Bordeaux
Vintips – tre vita från Bordeaux. Wine Tables Andreas Grube tipsar om tre härligt smakrika vita viner från Bordeaux.
Kanske att man på något sätt kan kombinera alla sina tre passioner i livet: musik, vin och journalistik? Ja, varför inte! Journalist är jag sedan länge, och den tanken blev startskottet för min sommelierutbildning för några år sedan. Sedan dess har det blivit åtskilliga spaltmetrar i olika tidningar och magasin – både om själva drycken och om människorna bakom – och dessutom en hel massa mer vinstudier. När jag inte skriver ord skriver jag istället musik, till både popartister, film, teater och tv.
Wine Table handlar för mig om lust – en mötesplats där alla, oavsett kunskapsnivå, ska kunna njuta, roas och inspireras av alla sorters goda drycker och smaker. Högt och lågt, initierat och grundläggande, nördigt och folkligt.
Vintips – tre vita från Bordeaux. Wine Tables Andreas Grube tipsar om tre härligt smakrika vita viner från Bordeaux.
Andreas Grube tar er med på en resa längs Loireflodens vingårdar.
Andreas Grube har en crush på cabernet franc – här berättar han varför.
Andreas Grube manar till öppnare sinne och större nyfikenhet när vi handlar vin på Systembolaget. Att bevara mångfalden är allas ansvar.