En grön blob som är i bakgrunden på datorskärmarEn grön blob som är i bakgrunden på mobiler
En glasflaska med Viña Bujanda Gran Reserva 2012, ett rött vin från Rioja i Spanien
Prissankt
Viña Bujanda Gran Reserva 2012 Här möts vi av en komplex och vackert utvecklad doft. Smaken är intensivt fyllig med toner av mörka saftiga bär, plommon, tobak, svartpeppar och vanilj.

Denna dryck eller årgång har tyvärr utgått ur Systembolagets sortiment

Passar till
LammNöt
ProdukttypRött vin
Land/RegionSpanien, Rioja
NR 2221
249,– Streck för att visa att priset är reducerat149,–
13.5%
750 ml
Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Viña Bujanda Gran Reserva 2012

Här möts vi av en komplex och vackert utvecklad doft. Smaken är intensivt fyllig med toner av mörka saftiga bär, plommon, tobak, svartpeppar och vanilj.


I samarbete med Arvid Nordquist Vin och Sprithandel


Familia Martínez Bujanda kombinerar hållbar vinodling och familjetradition med de mest moderna teknikerna inom vinproduktion. På mångfacetterade, väl gynnade växtplatser i Rioja Alavesa och Najerilla trivs druvan tempranillo som allra bäst och bjuder lagringsdugliga, stilfulla viner med stor koncentration. Vinet lagras i 24 månader på 4 år gamla ekfat; 50 % franska och 50 % amerikanska. Resultatet är enastående. Här möts vi av en komplex och vackert utvecklad doft. Smaken är intensivt fyllig med toner av mörka saftiga bär, plommon, tobak, svartpeppar och vanilj. Servera till sommarkvällens lagrade hårdostar och till grillad lammstek med salsa verde och rostad potatis.


Grön bakgrund för producenten

Om Producenten

Hos Vinã Bujanda odlas endast de två mest representativa druvorna för regionen, tempranillo och viura. Vingårdarna består av 127 hektar fördelat på 28 växtplatser i Rioja Alavesa och Rioja Alta. Rankorna är mellan 20 och 70 år gamla och har en genomsnittsålder på 30 år. Trots närheten mellan de två områdena är de väldigt olika när det gäller jordmån och solexponering. I Rioja Alavesa (och delar av Rioja Alta) går vinrankornas rötter ner i en okrafärgad jordmån, typisk för området, rik på lera och kalk. Dessa är idealiska för odling av just tempranillo och för lagringsdugliga viner. I området Najerilla har jordmånen istället en mer rödaktig färg och jordmånen är rik på lera, järn och mineral vilket är ett perfekt komplement för att ge den balans som traditionella riojas kännetecknas av.

Fler av Viña Bujandas viner har tilldelats höga poäng av bland annat Wine Spectator och Wine Enthusiast för sin extraordinära kvalitet i relation till pris.

Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Prissänkta viner just nu

Prissänktes: 2025-06-24

Viré-Clessé Clos de Buc Jean-Marie Chaland

Vitt

Flagga för Frankrike Frankrike

489,–

439,–

Prissänktes: 2025-06-19

Loop Road Pinot Noir

Rött

Flagga för Nya Zeeland Nya Zeeland, Central Otago

299,–

269,–

Prissänktes: 2025-06-10

Gilles Troullier Guérilleros

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

835,–

276,–

Prissänktes: 2025-06-10

Trepat Carles Andreau

Rött

Flagga för Spanien Spanien

340,–

235,–

Prissänktes: 2025-06-02

La P'tite Pierre Rouge

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

99,–

69,–

Prissänktes: 2025-06-02

Dedicato a Walter Poggio al Tesoro

Rött

Flagga för Italien Italien, Toscana

1999,–

1799,–

Prissänktes: 2025-06-02

Pommard Croix Blanche Domaine Parent

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

995,–

879,–

Prissänktes: 2025-06-02

Castillo de Aza Rueda J. Garcia Carrión

Vitt

Flagga för Spanien Spanien

75,–

65,–

Prissänktes: 2025-06-02

Pertois-Lebrun Derrière Le Mont Aigu no 15

Mousserande

Flagga för Frankrike Frankrike, Champagne

851,–

700,–

Prissänktes: 2025-06-02

Cépages Syrah

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike, Languedoc-Roussillon

129,–

89,–