En grön blob som är i bakgrunden på datorskärmarEn grön blob som är i bakgrunden på mobiler
En glasflaska med Jose Maria da Fonseca Terras Altas, ett rött vin från Dão i PortugalJose Maria da Fonseca Terras Altas Fruktigt rödpang med mjuka lena tanniner och perfekt till grillat!

Denna dryck eller årgång har tyvärr utgått ur Systembolagets sortiment

Passar till
LammNöt
ProdukttypRött vin
Land/RegionPortugal, Dão
NR 90098
149,-
12.5%
750 ml
Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Jose Maria da Fonseca Terras Altas

Fruktigt rödpang med mjuka lena tanniner och perfekt till grillat!


Jose Maria da Fonseca Terras Altas har en syrligt rödfruktig nos med inslag av smörkola. Fyllig med mjuka lena tanniner, fruktig och torr med inslag av ceder, tobak och kakao, behagligt strukturell textur, bra för priset.



”Ett tillfälligt släpp som verkligen levererar mycket vin för pengen.”–Maja Berthas



Vinet bjuder på en fin fruktighet som både känns blå och röd på samma gång. Servera vid 16-18°C till rätter av lamm- eller nötkött. Se Wine Tables recept på lammfilé med ugnsrostade sommargrönsaker toppat med torkade oliver.


 


Grön bakgrund för producenten

Om Producenten

Joé Maria de Fonseca är en familjeägd vingård i Azeitão, Portugal, som nu drivs i sjunde generationen. Med fokus på hög kvalitet är de särskilt kända för sina populära söta viner. Men de producera inte bara dessertviner, utan även moderna torra vita och roséviner samt stora fylliga röda viner. Vingårdens viktigaste och äldsta varumärke är Periquita, som har funnits sedan 1850.

Totalt produceras de cirka 12 miljoner flaskor per år varav runt 80 procent av produktionen exporteras till inte mindre än 70 länder.

Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Prissänkta viner just nu

Prissänktes: 2025-07-03

Oakvale Estate Rosé

Rosé

Flagga för Sydafrika Sydafrika, Western Cape

895,–

675,–

Prissänktes: 2025-06-24

Viré-Clessé Clos de Buc Jean-Marie Chaland

Vitt

Flagga för Frankrike Frankrike

489,–

439,–

Prissänktes: 2025-06-19

Loop Road Pinot Noir

Rött

Flagga för Nya Zeeland Nya Zeeland, Central Otago

299,–

269,–

Prissänktes: 2025-06-10

Gilles Troullier Guérilleros

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

835,–

276,–

Prissänktes: 2025-06-10

Trepat Carles Andreau

Rött

Flagga för Spanien Spanien

340,–

235,–

Prissänktes: 2025-06-02

La P'tite Pierre Rouge

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

99,–

69,–

Prissänktes: 2025-06-02

Dedicato a Walter Poggio al Tesoro

Rött

Flagga för Italien Italien, Toscana

1999,–

1799,–

Prissänktes: 2025-06-02

Pommard Croix Blanche Domaine Parent

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

995,–

879,–

Prissänktes: 2025-06-02

Castillo de Aza Rueda J. Garcia Carrión

Vitt

Flagga för Spanien Spanien

75,–

65,–

Prissänktes: 2025-06-02

Pertois-Lebrun Derrière Le Mont Aigu no 15

Mousserande

Flagga för Frankrike Frankrike, Champagne

851,–

700,–