En grön blob som är i bakgrunden på datorskärmarEn grön blob som är i bakgrunden på mobiler
En glasflaska med El Rey Garnacha 2022, ett rött vin från Spanien
Prissankt
El Rey Garnacha 2022 El Rey Garnacha 2022
Passar till
FläskFågelGrönsaker
FruktsyraFruktsyra
FyllighetFyllighet
SträvhetSträvhet
ProdukttypRött vin
Land/RegionSpanien
NR 59616
129,– Streck för att visa att priset är reducerat79,–
14%
750 ml
Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

El Rey Garnacha 2022

El Rey Garnacha 2022


El Rey Garnacha 2022 bjuder på tät och maffig med gott om färska bär som blåbär, hallon och björnbär, dessutom i hyfsat lätt och josig stil. I doft och smak också aningen blommig parfym, pepprig krydda, torkade örter och lakrits. El Rey är kort och gott rättframt, öppet och schyst för pengen. Perfekt till både till en lyxig charkbricka eller en örtig lammstek. Eller varför inte till experimenten vid sommargrillen!


”I doft och smak aningen blommig parfym, pepprig krydda, torkade örter och lakrits”


 


Grön bakgrund för producenten

Om Producenten

El Rey är gjord på garnacha-druvor odlade på hög höjd i bergen väster om Taragona i södra Katalonien. Här på höjderna är en sval vind nästan ständigt närvarande vilket ger druvorna en friskhet och fruktighet. Det är även här i bergskedjan Sierra de Montsant vi hittar de berömda vinregionerna DO Montsant och DOQ Priorat. Druvorna odlas på terrasser i bergssluttningarna, där den måttliga nederbörden tvingar rankornas rötter på djupet i den kalkrika lerjorden.

Producenten har valt just garnacha till El Rey eftersom det är en druva som på hög höjd och rätt odlad kan ge en ”sjungande frukt”.

Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Prissänkta viner just nu

Loop Road Pinot Noir

Rött

Flagga för Nya Zeeland Nya Zeeland, Central Otago

299,–

269,–

Trepat Carles Andreau

Rött

Flagga för Spanien Spanien

340,–

235,–

La P'tite Pierre Rouge

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

99,–

69,–

Dedicato a Walter Poggio al Tesoro

Rött

Flagga för Italien Italien, Toscana

1999,–

1799,–

Cépages Syrah

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike, Languedoc-Roussillon

129,–

89,–

Bauchet Signature Premier Cru

Mousserande

Flagga för Frankrike Frankrike, Champagne

449,–

399,–