En grön blob som är i bakgrunden på datorskärmarEn grön blob som är i bakgrunden på mobiler
En glasflaska med Les Lauzeraies Tavel, en rosévin från Rhonedalen i FrankrikeLes Lauzeraies Tavel Solvarma körsbär, syrliga vinbär och ett läckert drag av mineral.
Passar till
FiskFågelGrönsakerSällskapsdryck
FruktsyraFruktsyra
FyllighetFyllighet
SötmaSötma
ProdukttypRosévin
Land/RegionFrankrike, Rhonedalen
NR 2724
149,-
13.5%
750 ml
Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Les Lauzeraies Tavel

Solvarma körsbär, syrliga vinbär och ett läckert drag av mineral.


Les Lauzeraies Tavel är lika flirtigt inbjudande som svalt och finessrikt. Smaken är balanserad, lång och aptitretande. Struktur som ett rött och fräschör som ett vitt gör detta till en mångsidig charmör. Gott om mogna jordgubbar, körsbär, blodapelsin och med en blommig rondör i doften, också lätta inslag av vanilj. 


”Den här pavan hör alltid till mina personliga favoriter vad gäller rosévin på bolis fasta hylla.”–Andreas Grube


Matig rosé som passar året om. En utmärkt följeslagare till såväl färska räkor på bryggan som till grillad kyckling med sommarpotatis, örter och färsk vitlök. Se recept på säsongssallad på potatis och sparris.


 


 


Se när Wine Table provar vinet här.

Grön bakgrund för producenten

Om Producenten

Les Vignerons de Tavel är ett franskt vinkooperativ som även har ett systerkoopertiv i Lirac i Rhônedalen. Tavel är en klassisk rosévinsregion i södra Frankrike. Druvorna odlas hållbart och väljs noggrant ut från Tavels vingårdslägen.

Missa inte vårt populära nyhetsbrev! Nyhetsbrevet är redaktionellt, kostnadsfritt och kommer varje vecka till din inkorg.

Prissänkta viner just nu

Trepat Carles Andreau

Rött

Flagga för Spanien Spanien

340,–

235,–

La P'tite Pierre Rouge

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike

99,–

69,–

Dedicato a Walter Poggio al Tesoro

Rött

Flagga för Italien Italien, Toscana

1999,–

1799,–

Cépages Syrah

Rött

Flagga för Frankrike Frankrike, Languedoc-Roussillon

129,–

89,–

Bauchet Signature Premier Cru

Mousserande

Flagga för Frankrike Frankrike, Champagne

449,–

399,–

Jean-Philippe Marchand Bourgogne Chardonnay

Vitt

Flagga för Frankrike Frankrike, Bourgogne

299,–

259,–

Kommande event