Xavier Vignon Côtes-du-Rhône Grenache Vieilles Vignes Organic
Ett riktigt dunderfynd från Xavier!
Xavier Vignon Côtes-du-Rhône Grenache Vieilles Vignes Organic är ett riktigt dunderfynd! – I doft och smak hittar man en korg skogsbär matchat med färska örter, svartpeppar och aningen lakrits. Okomplicerat och charmigt i stilen. Sitter bra till mycket i matväg, testa till exempel lammjärpar – eller varför inte en klassisk charkbricka.
Här har Xavier Vignon tappat flaskorna med 100 procent grenache som mestadels har lagrats på ståltank för att sätta fokus på den rena frukten och den silkiga strukturen.
ombud eller direkt hem.

Om Producenten
Xavier Vignon är en man och vinproducent med mycket erfarenhet och kunskap. Xavier har arbetat under 34 skördar både på södra och norra halvklotet som konsulterande vinmakare. Han har arbetat mycket i Champagne och har bland annat haft ett flertal uppdrag i södra Rhônedalen.