Bästa ölen och snapsen till midsommar
Lästid: 6 minuter
Midsommar närmar sig med stormsteg och det är nu hög tid att bulla upp med de goda dryckerna. Här tipsar Andreas Grube om bästa ölen och snapsen till midsommar. Samtliga drycker hittar du enkelt på ett Systembolag nära dig.
Gå direkt till
Midsommar står – äntligen – för dörren! Inte bara är det en härlig möjlighet till fest, det är också det riktiga startskottet på sommar, sol och ledighet. Men nog kan det vara svårt att få ihop logistiken de här dagarna? Inte bara ska de sista högarna jobb avslutas, det ska också köpas in mat, drycker och planeras menyer.
Som en snabb och enkel guide har vi här samlat fem riktigt bra öl och snapsen därtill. För enkelhetens skull, för dig som är ute i sista minuten, finns alla dryckerna att hitta på de flesta Systembolag.
Bland tipsen här nedan finns öl och snaps för det mesta du ställer fram på midsommarbordet. Här finns både läskande lager, fruktig öl och något mer kraftfullt till grillen. Likaså med snapsen: här spänner valen från läskande citrusdrivet till kryddigt och fatlagrat.
Tänk särskilt på att hålla ölen kyld om det blir så att sommarvärmen äntligen kommer. Och vad gäller snapsen: här finns det anledning att inte alltid servera den isande kall utan hellre kylskåpssval. Om snapsen tas direkt ur frysen kan vissa av smakerna helt försvinna.
Självklart fungerar de här tipsen bra även till kommande luncher och fester under sommaren. Med det passar vi på Wine Table på att önska glad sommar.
Varsågod: här är bästa ölen och snapsen till midsommar!
ÖL
Landsort Lager
-
- art nr 1466
- 500 ml
- 5.3%
- 33.50 kr
Läskande lager av bästa sort som jag alltid ser till att ha i kylen om sommaren. Stabil producent som gör bra öl i massor av olika stilar, men på just sommaren är det här en klassiker. Gott om rågbrödiga smaker tillsammans med örter, apelsin, knäckighet och en touch honung. Grymt bra allroundbärs som sitter fint både till maten och på egen hand.
Italopils
-
- art nr 11770
- 330 ml
- 5.2%
- 18.30 kr
Här har vi en riktigt härlig törstsläckare, perfekt för varma sommardagar. Det är det skickliga gänget på Stockholm Brewing som ligger bakom, och i burken har vi en ljus lager i modern och karaktärsfull stil, med gott om humlearomatik. I doft och smak hittar du färsk citrus, formfranska och färska örter. I eftersmaken också en ton av ananas. Perfekt för brygghänget eller i hammocken. Sitter också snyggt till den klassiska inlagda sillen.
Dugges Tropic Thunder Stillwater Artisanal
-
- art nr 31032
- 330 ml
- 4.5%
- 37 kr
En fruktig och syrlig öl som är rena rama sommardrömmen i doft och smak. Generöst med passionsfrukt, saftig persika, blodapelsin och färskpressad citrus i både doft och smak. I munnen en mycket välbalanserad syrlighet, och med en eftersmak som är pigg, ren och lätt i stilen. Underbart gott, och sitter bra både som törstsläckare och aperitif.
Oppigårds Pilsner
-
- art nr 1136
- 330 ml
- 4.7%
- 17.90 kr
Jag är ett stort fan av det här Hedemora-baserade bryggeriet, och den här godingen är inget undantag. Klassiskt härlig pilsner i ren, läskande och pigg stil. Schyst bett i maltigheten och till det gott om färsk timjan, knäckebröd och en hel del citrus. Gott både på egen hand som törstsläckare, eller till skärgårdssill, ångad lax eller färska räkor.
Wisby Stout
-
- art nr 89589
- 330 ml
- 5%
- 24.90 kr
Midsommar är ju inte bara sill, potatis och skagenröra. Kanske vill du också ha en öl även till middagen då det vankas grillat? I så fall gör den här ölen jobbet lysande. Här bjuds på en dov, mörk och fylligt kryddig upplevelse. I doft och smak kaffe, lakrits, kavring, torkad aprikos och lite nötter. Behöver inte alls vara iskall utan kan med fördel serveras runt tio, tolv grader. Står pall för det mesta du lägger på grillen!
SNAPS
Gammal Norrlands
-
- art nr 262
- 500 ml
- 40%
- 245 kr
Här har vi en riktig höjdare som tyvärr flyger lite under radarn för många. Här har vi en riktigt klassisk akvavit, kryddad med kummin, fänkål, anis och dillfrön. Härligt karaktärsfull och med en charmigt sötaktig ton av sherry i munnen. Kalasgod både till en silltårta med matjes och till lite köttiga rätter. Serveras med fördel kylskåpskall snarare än immande för att få fram alla nyanser.
Bäska Droppar
-
- art nr 214
- 500 ml
- 40%
- 245 kr
Den här typen av snaps kan ju vara lite så kallad 'aquired taste'. Undertecknad gillar den hur som helst, och du som gillar karaktär och tryck i smakerna kommer göra detsamma! Här är det malört som är den drivande kryddan vilket märks i det tydliga bettet av beska. Den kan vara svår att matcha till mat, men om du kör den rejält sval sitter den bra med gubbröra och kryddiga sillar. Annars rekommenderar jag att dricka den lätt sval som digestif efter maten.
Utö
-
- art nr 19
- 500 ml
- 38%
- 249 kr
Det här är den perfekta snapsen att hälla upp när du vill ha något som verkligen rensar gommen och sätter smaklökarna i givakt. Här är det renhet och fräschör som är fokus, även om det också finns en kryddighet i botten. Doft och smak bjuder på citrus – både färsk och skal – tillsammans med fläder och aningen pepprighet. En snaps av den typen som gärna får serveras immande kall. Sitter bra till både matjes, klassisk inlagd sill och till gubbröra.
Gammel Opland Aquavit
-
- art nr 70624
- 700 ml
- 41.5%
- 405 kr
Den här godingen fyller verkligen sin plats på bordet med sin lite rikare och maffigare stil. Kryddningen domineras av dill, kummin och citrus och i smaken finns också gott om fatkrydda och aningen honung. Härligt rivig och kryddig i eftersmaken, också med bra smakdjup. God till de lite kryddigare sillarna, men gör sig också bra till det grillade köttet för den som så vill.
O.P. Anderson Dill Aquavit
-
- art nr 1176
- 500 ml
- 40%
- 229 kr
Den här dök upp på fasta hyllan tidigare i våras. Den görs med den klassiska O.P:n som bas, och har alltså kummin, fänkål och anis som smakbotten. Här har man också tillsatt dillfrön och citronskal, men bara med en liten del fatlagrad sprit för att få den klar i färgen. Ren, rik och generös dillton, och samtidigt med fräschör i avslutet.
Behöver du fler tips? Under vinjetten Grab a Bottle samlar vi viner som du lätt får tag i på ett Systembolag nära dig!