Färre men värre
SMÅ PARTIER – Linda Pérez listar åtta viner att spana in till den åttonde mars.
SMÅ PARTIER – Linda Pérez listar åtta viner att spana in till den åttonde mars.
Renhet, fräschör, uppfinningsrikedom och ständig förändring. Gisbornes coolaste producent Garagiste Wine Company fokuserar på rena viner och låter regionen skina i ett nytt ljus.
Systembolagets småpartisläpp* är många gånger räddaren i nöden för den nyfikne vinhandlaren. Här kan du hitta alltifrån intressanta, småskaliga uppstickare till de säkraste av kort. Februaris nyhetssläpp är en uppiggare. Här listar vi ett par favoriter.
Orange vin, en trend som växer inom naturvinsvärlden, är i grunden ett vitt vin som tillverkas som ett rött. Genom att låta druvskalen macerera med musten får vinet sin karakteristiska färg och smak. I denna artikel utforskar Maria Sporre vad orange vin är, dess ursprung och vilka maträtter som passar bäst till.