Bild på Ingefärsstekta gambas och en afton i rosa

Ingefärsstekta gambas och en afton i rosa

Lästid: 2 minuter

Gyllene ingefärsdoftande gambas till solnedgångsrosa himmel och vin? Här bjuder vi de läckraste av recept att matcha till vår goda liveprovning som finns att följa den 6 sköna maj. Smaklig spis!

Ingefärsstekta gambas, gemsallat och aioli

Ingredienser

12 st gambas (med skal om det finns)

2 st gemsallat

8 st rädisor

1 st jordärtskocka

1 skiva levainbröd

1.5 msk riven ingefära

1 dl grovt hackad persilja

2 st vitlöksklyftor

1 st citron

1 dl olivolja

1 dl aioli

Så gör du

Dela salladen i klyftor. Lägg i iskallt vatten.

Tvätta och hyvla jordärtskockan och rädisan tunt. Lägg i iskallt vatten.

Skär eller riv brödet i munsstora bitar, strax ska de stekas.

Smaka upp aioli med citronzest, ingefära och en skvätt citronjuice.

Stek brödet i olivolja och en krossad vitlöksklyfta, så det blir frasigt. Salta lätt. Lägg på ett fat och börja med dina gambas.

Hetta upp stekpannan och stek gambas i olivolja. Ett par minuter på var sida. Om du inte får plats med alla i pannan stek i två omgångar. De ska få fin färg. Mot slutet lägger du i en krossad vitlöksklyfta, persilja, 0.5 msk riven ingefära, pressar i ½ citron, ringlar rikligt med olivolja och smakar av med salt och svartpeppar. Sväng runt ordentligt så att gambasen täcks av den goda dressingen. Toppa med det stekta brödet.

Häll av sallad, rädisorna och jordärtskockan. Sprid ut salladen på ett fat. Lägg dina varma härliga gambas över salladen och strössla över rädisa och kronärtskocka.

Servera med aioli, häll upp ett kallt och friskt glas rosévin och häng med på vår roséprovning med Andreas Grube och Maja Berthas. Torsdagen den 6:e maj mellan 19:00-19:45 går allt i rosa och vi njuter loss om glas, matval och goda roséviner. Provningen är kostnadsfri och ni följer den genom Wine Tables Facebook och Youtube .

Dela via:

Mest besökta vinbarerna just nu

Bar Ingrid

Avslappnat

Stockholm, City

Ramla in

Teddys

Charmigt

Stockholm, Östermalm

Hål i väggen

Bar La Lune

Avslappnat

Göteborg, Vasastaden

Perfekt läge

Leijontornet Bar

Avslappnat

Stockholm, Gamla stan

Hotell

Suggan Vinbar

Avslappnat

Göteborg, Majorna

Perfekt läge

Café Cuvée

Mysigt

Stockholm, Södermalm

Kvarterskrog

Sundbybergs Vinbar

Klassiskt

Solna - Sundbyberg

Kvarterskrog

Lilla Vinbaren

Klassiskt

Malmö, Innerstaden

Perfekt läge

Bistro Mirabelle

Prisvärt

Stockholm, Vasastan

Bistro

Combo Vinbaren

Livligt

Stockholm, Vasastan

Perfekt läge