Bild på Grab a Bottle – Tre bästa kluckande och bubblande julklapparna från Champagne

Grab a Bottle – Tre bästa kluckande och bubblande julklapparna från Champagne

Bild på Pär Strömberg
Pär Strömberg Chefredaktör & Vinskribent

Lästid: 1 minut

Under en provning i höstas fick vi vinskribenter prova igenom hela Systembolagets mousserande sortiment. En gedigen uppgift med mycket syra och översvämmande bubblor. Jag fastnade speciellt för tre olika typer av champagner som alla har det där lilla extra när det kommer till bargainkvalitet, prislappen till trots. Hoppas att ni finner ett nytt favoritvin bland mina val och med det vill jag önska en god jul och ett gott nytt år - vi ses 2024 med nya bottles to grab!

 

En glasflaska med Palmer Blanc de Blancs 2017, ett champagne från Champagne i Frankrike

Palmer Blanc de Blancs 2017

Underbart ungdomlig med stor charm och frsächör. Gulgrön frukt, persika, nougat och lätt rostat brödig med läskande frisk mineralitet. Tät, fyllig och krämig med mjuk mousse och rent klingande syra som leder in i en lång eftersmak.

En glasflaska med Gosset Grand Rosé Brut, ett champagne från Champagne i Frankrike

Gosset Grand Rosé Brut

Gulorange till färgen med rejält klipp i syran, friskt och energiskt. Bärig i smaken, röda vinbär, smultron och blodgrape där vi också anar en touch av nougat och en fin lättsam brödighet. Behöver lite tid för att dämpa den rasande syran, men oh la la, vilket vin!

En glasflaska med Louis Roederer Brut Vintage 2015, ett champagne från Champagne i Frankrike

Louis Roederer Brut Vintage 2015

Elegans! Egentligen kanske man inte behöver säga mer än så. Men, jo, jag kan heller inte sluta prata om den. Fyllig och krämig med en stor charmerande omfamnande mjuk mousse. Vacker sötma i frukten som är gulfruktig, citrus, aprikos och äpple med sköna syror som spritter i munnen. Avslutet bjuder brödiga toner, nougat och hasselnötter i en välbärgad finish.

Ta del av tidigare Grab a Bottle artiklar, läs dem här.

Dela via:

Mest besökta vinbarerna just nu

Bild på Avec

Avec

Avslappnat

Stockholm, Vasastan

Upcoming

Bild på Vingården

Vingården

Lyxigt

Stockholm

Skön innergård

Bild på L’Enoteca

L’Enoteca

Mysigt

Malmö, Innerstaden

Skön innergård

Bild på Bar Ingrid

Bar Ingrid

Charmigt

Stockholm, City

Perfekt läge

Bild på BISe

BISe

Avslappnat

Malmö, Innerstaden

Perfekt läge

Bild på Gällnö Bar

Gällnö Bar

Stockholms skärgård, Gällnö